Hypnóza
Hypnóza je prirodzený, fyziologický stav organizmu, stav medzi spánkom a bdením, v ktorom dochádza k dočasnej zmene mozgovej činnosti a tým k dočasnej zmene vnímania a myslenia a k zvýšenej vnímavosti k sugescii. To umožní hypnotizovanému, aby sa dočasne vzdal orientácie na vonkajšiu realitu a kritického úsudku a dovolil hypnotizérovi vykonať terapeutické intervencie. Účinnosť hypnózy bola preukázaná v mnohých štúdiách renomovaných vedeckých inštitútov a patrí medzi základné metódy liečby v psychologických a psychiatrických ambulanciách v Anglicku, Írsku, USA, Kanade či Austrálii.
Sugestibilita je miera vnímavosti človeka. Každý človek je do určitej miery sugestibilný a dobrou správou je, že sugestibilita sa dá prehlbovať opakovaným tréningom. Zvýšená sugestibilita v hypnóze znamená, že hypnotizovaný človek je otvorený terapeutickým intervenciám hypnoterapeuta.
Hypnotizovateľný je každý človek, ktorý s je schopný sa sústrediť a ochotný nasledovať inštrukcie hypnotizéra. Hypnotický stav nemá nežiadúce účinky, naopak je pre telesné a duševné zdravie človeka veľmi prospešný a užitočný. Počas hypnózy človek nestráca kontrolu nad svojimi schopnosťami, ani nad sebou samým. V hypnóze neurobí nič, čo by nebol ochotný urobiť za bdelého stavu, event. čo by bolo v rozpore s jeho morálnym presvedčením.
Hypnóza nie je vhodná pre ľudí trpiacich psychózou, schizofréniou, paranojou, ťažkým stupňom depresie, pre ľudí závislých od užívania psychotropných látok (alkohol, drogy)a pre mentálne retardovaných ľudí.